Zlatonosný kompost, o kterém se nemělo mluvit

Zatímco společnost Google začínala s kapitálem 100 000 $ (2,5 mil. Kč), Steve Jobs prodal za 1 350 $ harampádí v domácnosti a založil firmu Apple, město Liberec s dalšími partnery rozjíždí inovativní byznys s kompostem za 41 mil Kč.

Možná proto, že hrozilo zcizení jedinečného know-how projektu na sázení stromků a vývoj substrátu (kompostu), navrhoval náměstek Korytář utnout dvakrát diskusi zastupitelů.

Možná proto, že hrozilo, že se zastupitelé dozví, že projekt je již  podán, tudíž není o čem rozhodovat, podala Změna dvakrát návrh skončit diskusi.

Možná proto, že by zazněla jistě falešná a ošklivá lež o projektu na míru šitém pro spřízněného projektového manažera,  peskovala Změna opozici za to, že vůbec diskutuje.

Diskusi neumlčela, ale požehnání projektu si těsnou většinou protlačila. V následujících letech tak bude v Drážďanech a Liberci zasazeno 60 stromků, vyvinut světově unikátní substrát vhodný pro extrémní podmínky Vítězné ulice, procestuje se moře času a peněz a to vše za lidovou cenu 41 mil Kč. Lze už jen doufat, že v soutěži o „Nejnesmyslnější evropský projekt“ strčí Liberec a Drážďany do kapsy rozhledny na Hané, nikdy nezvednuté zvedací mosty či lyžařská střediska na Hodonínsku.

Stalo se již tristní tradicí koalice ZPL a ANO, že se o důležitých tématech zastupitelé mohou bavit (dnes se tomu říká zdržovat) až na zastupitelstvu. Žádný výbor neřešil narovnání s Eltodem, žádný výbor se nezabýval rekonstrukcí centrálního vytápění, nikdo se neptal zastupitelstva předem na vratku dotace. Koalice se rozhodla, protlačila, až se z toho i rudé tulipány budou zelenat. Stejně tak se koalice rozhodla podat Česko – Saský projekt na studium stromků a kompostu za téměř 41 mil. Kč a až pak se na to zeptat zastupitelů.

Pokud by se jich přitom kdokoliv zeptal, jestli chtějí podpořit interní výzkumný projekt na odhalení příčin úhyny stromů v Liberci vedený botanickou zahradou v ceně stovek tisíc korun, jistě by našel širokou podporu. Ale předložit megalomanský projekt financovaný z evropských, tj. veřejných zdrojů, neboli i z našich daní, navíc bez variant a bez prokázání nevýhodnosti jiného řešení mohli podpořit jen opravdu osvícení jasnozřiví zastupitelé, kteří možná v projektu vidí dřímající obchodní potenciál, kde ovšem profitujícím obchodníkem bude někdo jiný než město Liberec.

Možná Liberec a Drážďany čekají zářné zítřky na hromadě inovativního zlatonosného i pozlaceného kompostu.

Sdílet článek

Menu