Zásluhy za snížení ceny tepla v Liberci patří světové burze s plynem

S blížícími se komunálními volbami se bude nepochybně přetřásat i téma ceny tepla pro liberecké domácnosti, které jsou napojeny na teplárnu patřící do holdingu MVV Energie CZ. Tato společnost, která působí v 15 městech ČR, začala v roce 2015 čelit hrozícímu neřízenému rozpadu soustavy CZT a silnému tlaku na odpojování. Tato situace donutila skupinu MVV snížit v pěti městech cenu tepla a dočasně tak odpojování odvrátit. Konkrétně se jednalo o snížení ceny v Liberci (14,5%), v Pelhřimově (sleva 11%), v Děčíně (sleva 9,3%), ve Studénce (sleva 11%) a Lounech (sleva 8,7%). Cena se tak ve všech uvedených městech dostala pod magickou hranici 699 Kč/GJ a srovnala se s cenou v dalších deseti lokalitách obstarávaných skupinou MVV. Je legrační, když si zásluhy za snížení ceny tepla v Liberci a v dalších 4 městech přisvojuje Jan Korytář a Změna pro Liberec. Hlavním zdůvodněním slevy je totiž dodnes na internetových stránkách skupiny MVV uváděno zejména výrazné snížení ceny zemního plynu na světových burzách. Postupný pokles ceny zemního plynu tak v dalších letech umožnil např. v Děčíně snížit letošní cenu tepla na 604 Kč/GJ, Pelhřimově 631 Kč/GJ nebo Liberci 660 Kč/GJ.

V případě Liberce se ale chybným vyjednáváním vedení města dostal slevový program do vážného ohrožení. Město Liberec se totiž v roce 2015 s MMV na rozdíl od ostatních měst závazně dohodlo vložit do teplárny majetek v pořizovací ceně 400 mil. Kč. Toto se ale záhy ukázalo pro město a zákazníky Teplárny jako ne zcela výhodný krok. Přitom slevový program by běžel nepochybně i bez této dohody. Město dohodnutý vklad majetku proto další dva roky oddalovalo, došlo dokonce až k podávání žalob. Nakonec však v únoru 2018 ke vkladu majetku skutečně došlo.

Parovody zůstanou v Liberci dalších 10 let

Zhruba 5 milionů Kč vynaložilo město Liberec na vedení právních sporů s Teplárnou. Spory vyvolané náměstkem Korytářem tak zbytečně oddálily o 2 roky zahájení modernizace parovodu do Ruprechtic. Pro ukončení sporů muselo město Liberec navíc v lednu 2018 smluvně garantovat Teplárně dalších 10 let neodpojování a odmítání jakýchkoli snah žadatelů o přechod na levnější plynové vytápění. Teplárnou přislíbená cena 650 Kč/GJ bohužel zametla pod koberec jeden z hlavních problémů parovodů, na který Starostové od počátku ukazují. Tím je požadavek odpojení těch neztrátovějších částí parovodů, které zvyšují cenu všem zákazníkům v Liberci. Např. jen na parovodu od Poštovního náměstí do Vratislavic je roční ztráta tepla za 20 mil.Kč, přitom na jeho konci ve Vratislavicích se prodá teplo jen za 12 mil.Kč. Každý zákazník Teplárny ať už v Rochlicích, Pavlovicích nebo Králově háji tak zbytečně doplácí ze svého ročně minimálně 1500 Kč na tyto ztráty. Doplácejí na to paradoxně i obyvatelé Vratislavic, kteří by mohli vytápět domovy daleko levněji prostřednictvím obyčejných domovních kotelen.

Co bude dál?

Opoziční Starostové kritizují koalici zejména za to, že v programovém prohlášení závazně slibovala zpracování variantní studie, podle které budou moci zastupitelé o osudu soustavy centrálního zásobování teplem pečlivě rozhodnout. Nakonec se žádná studie nezpracovala a rozhodování proběhlo bez možnosti zvážit i jiné cesty pro město Liberec. Město je dnes bez energetické koncepce a čeká ho dalších 10 let s nejistým výsledkem. Starostové pro Liberecký kraj chtějí udržet centrální zásobování teplem jen tam, kde to je pro obyvatele výhodné a ekonomicky zdůvodnitelné. Chtějí také umožnit budovat plynovodní přípojky v celém území města bez omezování.

Sdílet článek

Menu