Tisková zpráva po 14. schůzi Rady města Liberec – 27. 8. 2019

Tags:

Druhé letní jednání Rady města Liberec, v pořádí čtrnácté, přineslo více než 70 bodů k projednání, nabízíme souhrn toho nejdůležitějšího:

  • Město Liberec by do budoucna rádo rozvinulo dlouhodobou a stabilnější spolupráci se spolky Ještěd 73, Technickým muzeem Liberec nebo o. p. s. IQ Landia. Forma přímého zapojení města (např. členství v revizní komisi, správní radě,…) bude ještě otázkou budoucích debat. Každopádně společnou vizíku příkladu se spolkem Ještěd 73 je i zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO.
  • V Liberci bude vůbec poprvé možné zapojit se do participativního rozpočtu. Liberečané budou rozhodovat o tom, kam poputují vyčleněné finance, které přihlášené projekty budou podpořeny a realizovány. Jak to celé funguje? V říjnu proběhne přihlašování projektů, do ledna roku 2020 ověřování jejich realizovatelnosti, do konce března proběhne informační kampaň a hlasování veřejnosti, od dubna samotná realizace, vysvětlil primátor města Jaroslav Zámečník. Liberec se pouští do participace po vzoru Jablonce nad Nisou, České Lípy nebo Brna. Participativní rozpočet bude mít svá pravidla definitivně schválena v závěru září Zastupitelstvem města.
  • Na tiskové konferenci byla probírána také bezpečnost na silnicích, od začátku školního roku se Městská policie Liberec zaměří na dodržování rychlosti, a to především v místech, kde jsou školy a školky a zvýšený pohyb dětí. Statisticky bohužel vyplývá, že například v Hodkovické nedodržuje rychlost 50 km/h více jak 60 % řidičů. Ředitel MP Liberec Mgr. Ladislav Krajčík avizoval monitoring, na kterém se po společných debatách s vedením města dohodli. Ten se bude týkat jak měření rychlosti, tak snímání dopravní zatíženosti.
  • Bude opravováno nejoblíbenější dětské hřiště v Liberci známé jako „lodičkové“, dojde k úpravám a výměnám jednotlivých prvků za 250 000 Kč, údržba je totiž naprosto klíčová v rámci správy každého města. A to také v souvislosti se zapojením města do projektu Zdravé město a Místní agendy 21 (MA21), v rámci nichž město pořádá nejrůznější akce, které přispívají ke zvyšování kvality života obyvatel.
  • Vlivem klimatických změn a velkého sucha utrpěla řada stromů, město proto vynaloží zvláštní prostředky na ošetření i kácení stromů. Předcházet suchu a vedru město začalo už přes prázdninami, pořídilo vaky na vodu a omezilo sekání. Město se chystá rozšiřovat i květnaté louky, jak uvedl náměstek primátora Jiří Šolc.
  • Kancelář architektury města (KAM) přepracovává podobu Nové Pastýřské. Ta aktualizovaná bude zelenější, příjemnější, městská, bez nadbytečného asfaltu a protihlukových stěn. Nový koncept pracuje s užšími silnicemi, které budou méně nákladné, přibydou stromy a cyklopruhy, tedy dobrá zpráva pro veřejnost – počítá se s cyklostezkou. Předmětem řešení je i sjezd z Voroněžské, namísto zmiňovaných protihlukových stěn se pracuje s variantou možné výstavby – samotné domy jsou totiž tou nejlepší protihlukovou bariérou, která navíc do svého přirozeného prostředí zapadá. Do konce září předloží KAM návrh Radě města.
  • Proběhly změny jízdních řádů, na linku 25 je v plánu přidat velkokapacitní autobusy. Snahou bude nakoupit nové vozy jezdící na CNG pohon.

klikněte na obrázek pro zobrazení tiskové zprávy…

 

 

Sdílet článek

Menu