Starostové brání Liberec před návratem praktik z 90. let

Kandidátní listina Starostové pro Liberecký kraj společně s TOP 09 a KDU-ČSL prošla zásadní proměnou – z 19. místa se na 7. pozici posunuje Jiří Janďourek. Důvodem je ochrana Kanceláře architektury města (KAM) a s tím spojený boj proti pokusům některých velkých firem znovu vládnout Liberci. Jiří Janďourek se zároveň stává nominantem Starostů na pozici náměstka pro technickou správu.

Kancelář architektury města byla zřízena Starosty pro Liberecký kraj na začátku současného volebního období. Byl tím splněn jeden z důležitých bodů jejich volebního programu. Cílem bylo nastartovat koncepční rozvoj města v souladu s moderními trendy 21. století. Zatímco v minulosti se o rozvoji města rozhodovalo v kancelářích pár velkých firem, KAM přenesl kontrolu nad tváří Liberce na radnici. Současné vedení v čele s primátorem Jaroslavem Zámečníkem tak při rozvoji města spolupracuje s architekty, urbanisty, ale i širokou veřejností.

KAM se za uplynulé čtyři roky povedlo nastartovat řadu skvělých projektů. Současně se ale kancelář stala hromosvodem nevole některých příznivců praktik 90. let. Vedoucí KAM Jiří Janďourek se proto rozhodl otevřeně přesunout do politické role: „Přišel čas, kdy za osud Kanceláře architektury města musím začít bojovat nejen profesně, ale i politicky. Pouze tak ochráním námi započatý způsob rozvoje města ve prospěch jeho obyvatel. Pokud dostanu od voličů dostatečně silný mandát, jsem připraven pozici vedoucího KAM opustit a na základě výsledků otevřeného výběrového řízení ji předat svému nástupci či nástupkyni.“

Lídr kandidátní listiny Jaroslav Zámečník tento krok ocenil a podpořil ho bezprecedentní změnou na kandidátce. Jiřího Janďourka po diskuzi s ostatními kandidáty přesunul z 19. na 7. místo. Opačným směrem zamířila Květa Vinklátová: „V posledních týdnech intenzivně vnímám, že fungování Kanceláře architektury města může být ohroženo. Proto jsem v diskuzi, jak posílit její postavení, nabídla své místo na kandidátce. Zřízení KAM jsem spolu s ostatními intenzivně prosazovala a ukázalo se to jako skvělý a velmi potřebný krok.”

Starostové pro Liberecký kraj se zároveň rozhodli, že Jiří Janďourek bude jejich nominantem na pozici náměstka pro technickou správu. „Jiří Janďourek prokazuje velkou politickou odvahu, když jde nahlas bránit Liberec před návratem do minulosti. Takové odvahy si osobně vážím a Jiří Janďourek tak vedle své odbornosti dále prokazuje, že by byl skvělým náměstkem pracujícím ve prospěch jen a pouze Liberečanů,“ vysvětluje tento krok lídr kandidátky Jaroslav Zámečník.

Necelé dva měsíce před komunálními volbami tak začíná být zřejmé, že nadcházející hlasování rozhodne nejen o dalším osudu města, ale i o jeho vizi a strategii. „Buď dostaneme šanci pokračovat v koncepčním rozvoji Liberce z radnice, nebo dojde k návratu praktik známých z 90. let. Starostové pro Liberecký kraj návrat do minulosti nedovolí, ovšem bez podpory voličů v nadcházejících volbách to sami nezvládneme,“ upozorňuje lídr kandidátky Starostů pro Liberecký kraj společně s TOP 09 a KDU-ČSL Jaroslav Zámečník.

Sdílet článek

Menu