Prý zelená Změna, prý výhodná teplárna

Tags:

Kvůli úspoře energie a přírodních zdrojů máme zakázané žárovky, fungující vysavače a do nafty se přidává palmový olej. V rozporu s tím zelená Změna pro Liberec ze všech sil podporuje neekologickou libereckou teplárnu, která vypouští 40 % vyrobeného tepla doslova pánubohu do oken.

Předseda strany Zelených, Martin Stropnický, uděluje světu rady, jak cestovat ekologicky na dovolenou, jak šetřit přírodní zdroje měsíce neměněnou kuchyňskou handrou, Jan Korytář se prezentuje jako ekolog. Přesto liberečtí Zelení (nedílná součást Změny) propásli neopakovatelnou šanci snížit emise CO2 vypouštěné teplárnou o 17,4 mil tun ročně.

Předsedou krajské organizace Zelených je liberecký radní prof. Josef Šedlbauer a předsedou liberecké městské organizace je dr. Jaromír Baxa. Strana Zelených všechny liberecké zastupitele prezentuje jako „své“. Je tedy evidentní, že Změna pro Liberec je politickým hnutím s největším zeleným potenciálem. Mnozí Liberečáci očekávali, že praktici a teoretici ochrany přírody budou ihned po převzetí moci konat jeden ekologický počin za druhým. Dosud jsme se ale žádného nedočkali. Naopak, jsme svědky upevňování monopolu zcela neekologického způsobu vytápění z liberecké teplárny. Týž plyn, který lze spálit s platnou Energetickou koncepcí Liberce přímo v domovní kondenzační kotelně s efektivností spalování 95 % a se ztrátami v rozvodech do 10 %, bude díky novému územnímu plánu a dalším neveřejným dohodám mezi koalicí Změna/ANO a společností MVV dál spalován v teplárně a cestou k spotřebiteli se 40 % tepla ztratí. Protože teplárna jakékoliv údaje fungování teplárny tají, lze jen hrubými výpočty  odhadnout, že se tak ročně vypustí zcela zbytečně o 17,4 mil tun CO2 více, než by se muselo. Takovou emisní stopu zanechá jeden běžný nejmenovaný dieselový kombík z Mladé Boleslavi na výletu dlouhém 116 000 000 000 kilometrů!

Lze se jen obtížně srovnat s tím, že zelená Změna horuje pro zelené pásy zabírající i soukromé pozemky, ale současně jde (kdo ví proč) na ruku společnosti MVV, která chce dál bránit lidem odpojit se od neefektivního a neekologické zdroje tepla, který vykazuje 40% ztráty.

Až nám zase bude kdokoliv určovat, jak se máme ekologicky a protikorupčně chovat, ptejme se jich na konkrétní činy. Protože jen ty za člověka hovoří řečí nezpochybnitelnou.

Sdílet článek

Menu