Přichází čas volebního bilancování, náměstek Korytář propadá panice

V roce 2014 Změna pro Liberec jakožto vítěz voleb obsadila většinu v radě města a převzala tím veškerou zodpovědnost za další dění. Nyní přichází čas volebního bilancování a náměstek Jan Korytář propadá panice. Předvolební průzkumy totiž ukázaly, že Změně pro Liberec už voliči nevěří.

V roce 2014 Změna pro Liberec obsadila v devítičlenné radě města většinu a tím se stala zodpovědná za další 4 roky ve městě. Současně Změna pro Liberec ovládla společně s koaličním partnerem ANO vedení městských společností, komisí rady města a výborů zastupitelstva.
Nyní po 4 letech vládnutí přichází čas bilancování práce vedení města a předložení účtu voličům. Zřejmě proto Změna pro Liberec a Jan Korytář začínají propadat panice a snaží se zbavit zodpovědnosti za svoje neúspěchy. Faktem je, že program Změny a ani programové prohlášení koalice se nepodařilo naplnit. Aktuální volební průzkumy a preference pro blížící se komunální volby už odsunuly Změnu až na 3. místo (13%), a to za první ANO (23%) a druhé Starosty (16%). Jan Korytář to řeší jako již mnohokrát tříve tak, že hází svoji vlastní odpovědnost na jiné. Fakta jsou ale neúprosná – výkonné funkce na radnici i v městských společnostech držela Změna s ANO, tudíž veškerá odpovědnost je na nich.

Například ve vedení 8 městských společností město Liberec obsazuje celkem 50 míst. Drtivá většina těchto míst je dobře placena a získala nelichotivou nálepku „placených trafik“. Změna pro Liberec hned po volbách v r. 2014 obsadila svými lidmi 14 těchto míst a koaliční partner ANO dalších 14 míst. Koalice Změny a ANO v roce 2014 také rozhodla, že Starostové ze zmíněných 50 míst mohou obsadit svými zástupci jen 4 místa, a to jen z důvodu kontrolních funkcí opozice. Koalice Změna a ANO tak jednoznačně převzala zodpovědnost nejen za dění v radě města a zastupitelstvu, ale také za vedení všech městských společností. Konkrétně v Dopravním podniku města Liberce a Jablonce obsadila už z kraje roku 2015 koalice 6 míst (3 Změna a 3 ANO) z 9 členů představenstva a zcela tak ovládla vedení podniku. Veškeré dění ve společnosti tak jednoznačně padá na hlavu těchto zástupců.

Koalice Změny a ANO bohužel za celé čtyřleté období nedokázala s městem Jablonec nad Nisou najít společnou řeč o změnách v řízení společnosti. Jedním z důvodů by mohlo být právě i to, že Změna pro Liberec vždy úporně trvala na tom, aby placená místa pro politiky Změny zůstaly zachována. Na minulém zastupitelstvu byl už připraven návrh na odvolání všech 9 politických členů představenstva, pro který Starostové a ANO předem deklarovali svoji podporu. Tyto změny ale neproběhly, protože Jan Korytář opět požadoval, aby zástupci Změny pro Liberec v placených funkcích zůstali. Primátor nakonec tento bod stáhnul z programu a Změna tak má do dalšího zastupitelstva svoje zástupce v DPMLJ jisté. Starostové předem deklarují, že plánované změny v představenstvu budou i v budoucnu podporovat a budou hlasovat pro výměnu politiků v představenstvu DPMLJ za odborníky.

Touha po funkcích a odměnách v případě Teplárny Liberec šla dokonce tak daleko, že Jan Korytář na valné hromadě nechal zvolit do dozorčí rady dva zástupce (1 Změna + 1 ANO), aniž by to předem v souladu se zákonem odsouhlasilo zastupitelstvo. Ale o tom někdy příště.

Sdílet článek

Menu