Město nabídne očkování lidem bez domova

Tags: ,

Dobrovolné očkování proti onemocnění covid-19 nabídne v září lidem bez domova statutární město Liberec ve spolupráci s Českým červeným křížem.

Už na začátku července jsem s myšlenkou terénního očkování bezdomovců oslovil ministra zdravotnictví, odpověď ale nepřišla. Využili jsme proto souběžné nabídky krajského úřadu a získali k použití 50 dávek jednorázové vakcíny.

Mobilní očkování prostřednictvím výjezdní sanitky ČČK chceme uskutečnit ve dvou termínech ve druhém či třetím zářijovém týdnu. Vakcíny budou určeny lidem v otevřeném či skrytém bezdomovectví, jichž se na území města pohybuje několik desítek. Z mnoha důvodů nejsou schopni vyhovět státním registračním podmínkám a dostavit se do očkovacích center. Mimo jiné proto, že jim běžně chybí doklady či průkazy zdravotních pojišťoven, často ani nemají relevantní informaci či způsob, jak registraci uskutečnit. O vlastním praktickém lékaři ani nemluvě. Stejně jako ostatní občané ČR ale musejí dostat příležitost se nechat preventivně očkovat, pokud sami chtějí.

Klienty bez domova považuji za rizikovou skupinu už proto, že mnozí jsou již vysokého věku a mají také nesčetné zdravotní problémy vč. závislostí a psychických onemocnění (tzv. duální diagnózy). Na druhou stranu se pohybují po celém území města s nižší mírou respektu k epidemickým opatřením, tedy všeobecně vyšší rizikovostí.

Ještě před vlastní aplikací ale musíme provést velkou informační kampaň přímo v terénu, protože s bezdomovci komunikace nefunguje tak přímočaře jako s běžnou populací, zvláště s těmi, kteří nespolupracují s žádnou sociální službou. Musíme zkrátka do terénu za nimi, nikoli oni za námi.

Děkuji všem, kteří se na organizaci mobilního očkování podílejí.

Sdílet článek

Menu