Lyžovačka nebo voda v kohoutku?

Když si Antonín Důra, románový majitel říčních lázní na břehu Olše, povzdechl, plavaje v hustém dešti a s doutníkem v ústech, nad poněkud nešťastným průběhem léta, nemohl ještě tušit, že v naší postmoderní době bude nešťastný a nezvyklý nejen průběh léta, ale i zimy, jara a podzimu. Chladné počasí v létě zaháníme vyhřívanými plovárnami (návštěva možná jen bez doutníku) a zasněženou zimu si vytváříme uměle pomocí sněžných děl a tyčí (zde zatím i s doutníkem).

Ochlazení koncem roku umožnilo spustit zasněžovací systémy ve všech lyžařských oblastech kraje. Taková náhradní chumelenice stojí nezměrné úsilí a především spoustu energie a vody. Jedno sněžné dělo propálí za hodinu provozu kolem 18 kWh elektřiny, což je příkon asi 9 rychlovarných konvic. Za sezónu (nejméně 60 hodin provozu) spotřebuje jedno sněžné dělo více jak 1 MWh elektřiny, což je polovina spotřeby průměrné čtyřčlenné rodiny. Po započtení ztrát z přenosu elektřiny se spálí při výrobě zimy jedním sněžným dělem 825 kg hnědého uhlí. Sníh se dělá z vody a té je potřeba na 1 ha sjezdovky 1 milion litrů, což je 1 000  m3 (kubíků). To je spotřeba průměrné rodiny za 20 let.

Lyžařské středisko Severák zasněžuje necelých 50 hektarů sjezdovek, Ještěd přibližně 90 hektarů. Oba areály spotřebují na jedno zasněžení 140 000 m3 vody. To je roční spotřeba vody 2 800 domácností. Areál Severák odebírá výhradně vodu z Josefodolské přehrady. Ještěd odebírá vodu mimo jiných zdrojů i z vodovodního řadu, který je napájen také Josefodolskou přehradou.

Parádní lyžovačka jistě každého nadchne. Ale jak budeme nadšení, až po dalších poněkud nešťastných průbězích lét i zim bude Josefodolská přehrada stejně poloprázdná, jako jsou dnes již po několik let nádrže v amerických Rocky Mountains? Nebo by mělo město Liberec raději už teď usilovat o partnerství třeba s městem Sacramento, aby okoukalo  hospodaření s vodou v čase dlouhodobého sucha?

Městu Liberec patří lyžařský areál Ještěd. Veřejná správa by se měla chovat odpovědně ke zdrojům jak finančním, tak i přírodním. Je možné, že město Liberec bude muset rozhodnout, že zasněžovat se bude moci jen z nádrže na Bucharce, nikoliv z pitné vody, byť to třeba povede k zasněžení jen omezené plochy nebo dokonce ke zkrácení sezóny. Za takové rozhodnutí sice nikdo pochvalu nedostane, možná ale přijde brzy doba, kdy zastavit výrobu chumelenice z pitné vody bude nejméně nešťastným rozhodnutím.

Průběh jakéhokoliv ročního období může být poněkud nešťastným. Mnohem nešťastnějším by ale mohlo být upřednostnění zábavy před základní potřebou – pitnou vodou. Nadávat na počasí budeme moci dál třeba i s doutníkem v ústech a lyžemi ve sklepě, ale poteče nám doma voda z kohoutku.

Sdílet článek

Menu