Koalice ZplAno v dotačním opojení

Tags: , ,

Současná koalice Změny pro Liberec a ANO vytrvale zdůvodňuje personální změny, nesplácení dluhu, snižování investic, navyšování počtu úředníků, nezaplacení podílu města na modernizaci nemocnice nebo členství ve všech možných asociacích životně nezbytným zájmem lovit dotace a nenechat na dotačním kolbišti ani jednu dotační korunu nazmar. Veškeré konání vedení města se v posledním roce podřizuje čerpání dotací, stejně jako drogově závislí hledají svoji jedinou spásu v každé dávce své drogy.

Místo toho, aby město jako řádný hospodář naložilo s 350 mil. Kč naspořenými v  rozpočtově krušných časech a snížilo svůj 2miliardový dluh, odkládá narovnání svého „provinění“ (ano, ne náhodou je německé slovo Schuld společným výrazem pro české dluh i vina) jako správný „závislák“ na někdy potom a peníze z rozbitého prasátka běží „rozfofrovat“ na své opojení – dotační projekty.

Místo toho, aby město drobnou usilovnou a vytrvalou masarykovskou prací za své peníze a svým úsilím připravovalo a uskutečňovalo své projekty, upíná se ke snovým zámkům dotací. Město se sice nedá řídit jako firma, byť jsme některými nepolitiky v politických funkcích přesvědčování o opaku, ale stejně jako úspěšná firma se i město musí řídit selským rozumem. Musí pečovat řádně a vytrvale o již získané a zároveň investovat jen do věcí skutečně potřebných, efektivních a opodstatněných. A především nesmí čekat na dávku umělých hnojiv ve formě dotací. Jen koruna v potu tváře vydělaná, je pak dobře investovaná.

Průběh schvalování i samotný rozpočet žalují do světa neschopnost pečovat o svůj majetek za své peníze a odhalují v celé nahotě spoléhání na dotační drogu se všemi jejími vedlejšími účinky – náklady na přípravu dotační dokumentace, vlastní administraci dotací a také nemalé riziko vratek a penále třeba jen z důvodu rozdílných názorů dvou státních orgánů na tutéž věc. Až za pár let dotace skončí (a může se to také stát nečekaně ze dne na den a mnohem dříve, než si dnes myslíme), probudíme se opět ve finančně nezdravém a vyčerpaném městě, neschopném samo a za své pokrývat své běžné potřeby a plnit svoji roli a ještě k tomu po mnoho let udržující v běhu neužitečné a pouze dotacemi vybuzené projekty.

Sdílet článek

Menu