Jaroslav Zámečník: Odpověď pro ČTK – co se v Liberci v posledních 4 letech povedlo nebo nepodařilo?

Liberec dostal 1 miliardu Kč navíc

V uplynulých 4 letech se díky růstu ekonomiky ČR zlepšila také finanční situace města Liberce. Ještě v roce 2015 jsme schvalovali daňové příjmy ve výši 1,3 miliardy, pro rok 2018 to už bylo  1,7 miliardy Kč.  Za celé volební období tak město Liberec dostalo v součtu o téměř 1 miliardu Kč navíc oproti předchozímu volebnímu období.

Liberci chybí nové investice

Bohužel zvýšení příjmů města se  neprojevilo v žádné nové významné investici, která by občanům města znatelně zlepšila život.  Nezačala rekonstrukce bazénu, nedošlo k výstavbě nové silnice v Pastýřské ulici, nezačala rekonstrukce budovy Uranu., nedošlo ani k výstavbě tramvajové trati do Rochlice. A nedošlo ani k zahájení prací na sběrné komunikaci přes Hanychov.  Na opravy komunikací a chodníků bylo z rozpočtu města uvolnováno v průměru jen 60 mil.Kč ročně, což způsobilo další postupné zhoršování celkového stavu silnic města. Nepovedlo se také dokončit územní plán města, bez kterého město Liberec stagnuje.

Zadlužení města fakticky nekleslo

Na konci roku 2014 město dlužilo 2 miliardy Kč, přičemž na spořícím (amortizačním) fondu již mělo našetřeno 245 mil.Kč na splacení dluhů. Zadlužení města tedy bylo přibližně kolem 1,8 miliardy Kč. V současnosti dluží město stále kolem 1,8 miliardy Kč a navíc si u banky otevřelo další úvěr ve výši 250 mil.Kč na financování projektů, např. rekultivace skládky Ligranit apod.

Co se ve městě povedlo

Mezi pozitivní událost pro město Liberec řadím zejména dostavbu rychlého silničního propojení mezi Libercem a Jabloncem. Zde je nutno ale podpotknout, že se nejednalo o stavbu města, ale státu respektive Řediteství silnic a dálnic a stavba v hodnotě 2 miliard Kč trvala po etapách skoro 10 let.

Hlavní pozitivní zprávou je to, že Liberec dosáhl již 104 tisíc obyvatel. Narozdíl od mnoha jiných měst Liberec soustavně roste a je zajímavým místem pro bydlení a život.

Jaroslav Zámečník
Kandidát na primátora města Liberce
Starostové pro Liberecký kraj

Sdílet článek

Menu