GreenNet se stává libereckým Yeti

Tags:

O rekonstrukci libereckých parovodů se hodně mluví, ale nikdo ji dosud neviděl a zřejmě asi dlouho neuvidí. Ambiciózní projekt tří partnerů, tj. MVV a. s. a radniční koalice (ZpL a ANO 2011) nazvaný GreenNet tak dostává zaslouženě přirovnání k pověstnému himalájskému Yeti. 

Přitom ještě v roce 2014 bylo plánováno, že parovody budou v nejvzdálenějších částech Liberce zkráceny, přibližně třetina domácností bude od CZT odpojena a vytápěna místními kotelnami na zemní plyn. Spalovna odpadů TERMIZO a. s. by si v takovém případě musela s přebytečnou párou poradit jinak, například z ní vyrábět elektrický proud.

Obrat nastal po komunálních volbách v říjnu 2014.  Územní plán byl zastaven, energetická koncepce smetena ze stolu a těsnou většinou 20 hlasů dostal zelenou projekt GreenNet, který pochází z dílny MVV Energie CZ, většinového vlastníka Teplárny Liberec. Záměr realizovat projekt GreenNet byl kupodivu schválen i přes nevyjasněné pochybnosti o jeho proveditelnosti a financování. GreenNet, který se navenek tváří ekologicky obsahuje například i to, že Teplárna odkoupí od MVV zcela nepotřebné mazutové zásobníky i s mazutem v nich, a to přesto, že většina tepla se vyrábí ve spalovně a zbytek ze zemního plynu.

Navíc liberecká radniční koalice v říjnu 2015 oznámila Liberečanům svoje rozhodnutí zbavit se našeho městského teplárenského majetku v pořizovací hodnotě přes 80 mil. Kč a bez náhrady jej vložit do Teplárny Liberec. Teplárna za vložený majetek města slíbila svým zákazníkům 15% slevu na dobu 5 let. Cena tepla na hranici 700 Kč vč. DPH za GJ zůstává stále vysoká a nezaručená. Nikdo není schopen říci, co bude za 5 let, až závazek slevy skončí.

Opoziční Starostové kritizují koalici zejména za to, že v programovém prohlášení závazně slibovala zpracování variantní studie, podle které budou moci zastupitelé o osudu soustavy centrálního zásobování teplem pečlivě rozhodnout. Nakonec se žádná studie nezpracovala a rozhodování proběhlo bez možnosti zvážit i jiné cesty pro město Liberec. Město je dnes bez energetické koncepce a čeká ho řada riskantních soudních tahanic s nejistým výsledkem. Starostové pro Liberecký kraj proto chtějí udržet centrální zásobování teplem jen tam, kde to je pro obyvatelé výhodné a ekonomicky zdůvodnitelné. Chtějí také umožnit budovat plynovodní přípojky v celém území města bez omezování.

Sdílet článek

Menu