Dotační fond v troskách

Město Liberec změnilo svůj dotační program, a to hodně nad rámec své zákonné povinnosti. Na počátku byl hezký záměr, tedy zjednodušit a zpřehlednit systém žádání o dotaci a zpříjemnit život úředníkům, kteří to měli komplikované. Na tomto zjednodušení se pracovalo přes půl roku a služby si vyfakturoval pan Ing. Macek (ZpL). Jaká je ale skutečnost už mnozí žadatelé poznali.

Namísto jednoduššího a transparentnějšího systému se totiž podařilo vytvořit zcela unikátní byrokratický systém, který odradí i ty nejzkušenější žadatele mimo příspěvkové organizace a znepříjemní práci prakticky všem, kterých se fond týká. Ti, kteří již žádost vyplňovali, mají představu, o čem zde píšeme. Žadatelé se tak musí obrnit trpělivostí.

Namísto slibovaného elektronického podání zde vznikl hybrid, kdy sice vyplňujete žádost elektronicky a odesíláte ji prostřednictvím internetového prostředí, ale tím to končí, jelikož poté vám žádost přijde na email a vy ji stejně musíte vytisknout a dodat na magistrát. Pokud si nevšimnete časového počítače, může se Vám stát, že po hodině vyplňování ztratíte vše, co jste vyplnili. Navíc namísto 3 stránek má žádost minimálně 13 stran. Ekologové pláčou nad zbytečným papírem, který nový systém generuje. To vše vás však čeká pouze tehdy, pokud pochopíte jednotlivé části, které nejsou nijak vysvětleny a dokonce neobsahují ani návodné otázky. A pokud se cosi jako návodný příklad objeví, netýká se to daného programu, ale Ekofondu. V žádosti Fondu vzdělávání je jako příklad výstupu uveden počet vysázených stromů. Žádost tedy nijak nepomáhá žadatelům přesně popsat svůj projekt. Spíše naopak, toho, kdo se o dotace doposud nezajímal, tento systém zákonitě zmate a odradí. Mnohdy se jedná o tak nesmyslné oblasti, že ani zkušení žadatelé netuší, co přesně zaškrtnout či vyplnit.

K výzvám jsme rovněž chtěli uskutečnit seminář pro žadatele, kde bychom blíže seznámili potenciální žadatele s jednotlivými oblastmi. Tento seminář bychom pro žadatele udělali ve volném čase a zdarma a hlavním cílem mělo být zkvalitnění a usnadnění podávání dotací, aby projekty podporované městem měly co nejvyšší kvalitu. Vedení město k tomu však bylo hluché, což považujeme za přinejlepším hloupé, jelikož se zaspaly termíny.

Pokud to shrneme, žadatelé, jejichž projekty jsou nejčastěji ve výši 10–15 tisíc korun, stráví značné množství času pouze snahou o pochopení toho, co se po nich chce, aby ve výsledku žádost nevyplnili, protože jim to za to trápení nestojí. Uvidíme, zda se tento kafkovský model dotací podaří změnit ve prospěch občanů.  Máte s novým fondem zkušenost? Podělte se o ni. Rádi uslyšíme i protinázor.

Sdílet článek

Menu